Przejdź do głównej zawartości

Rodzaje darmowych licencji

Rodzaje darmowych licencji :
1. Freeware (ang. free – bezpłatny) to licencja oprogramowania umożliwiająca darmowe rozprowadzanie aplikacji bez ujawnienia kodu źródłowego.Czasami licencja freeware zawiera dodatkowe ograniczenia (np. część jest całkowicie darmowa, a część darmowa jedynie do użytku domowego).Termin został wymyślony przez Andrew Engelmanna.Programy na licencji freeware mogą być nieodpłatnie wykorzystywane, jednak zabrania się czerpania korzyści finansowych z dystrybucji przez osoby trzecie.Licencja nie dotyczy dystrybucji produktów (dokumentów, grafiki, innych programów) stworzonych przy użyciu programów na licencji freeware. Nie ogranicza możliwości ani nie narzuca konieczności pobierania opłat za wytworzone produkty.
2. Shareware (ang. to share – dzielić się, udostępniać) to rodzaj płatnego programu komputerowego, który jest rozpowszechniany bez opłat, ale z pewnymi ograniczeniami, do wypróbowania przez użytkowników. Czasami po okresie próbnym (najczęściej po miesiącu) za taki program trzeba płacić lub zrezygnować z korzystania z niego (wersja trial).Czasami producent oprogramowania wydaje jedną wersję na licencji shareware a drugą (zazwyczaj z ograniczeniami, np. z blokadą dostępu do niektórych funkcji) na licencji freeware.

3. Trial (z ang. próba) – rodzaj licencji na programy komputerowe polegający na tym, że można go używać przez z góry ustalony czas (od 7 do 60 dni).Programy na tej licencji są w pełni funkcjonalne. Po upływie ustalonego czasu, jedyną rzeczą, na którą pozwoli program to rejestracja albo usunięcie z dysku twardego.Zazwyczaj wersje próbne rozprowadzane są na tej licencji.

4. Adware - rodzaj licencji oprogramowania (zazwyczaj zamkniętego).Adware jest oprogramowaniem rozpowszechnianym za darmo, ale zawiera funkcję wyświetlającą reklamy, zwykle w postaci banerów reklamowych.Wydawca oprogramowania zarabia właśnie na tych reklamach.
5. Nagware lub annoyware (ang. annoy - męczyć, nękać) - oprogramowanie kategorii shareware,Przerywa regularnie działanie (zazwyczaj przy najczęściej używanych funkcjach programu), aby wyświetlić żądanie uiszczenia zapłaty, które usunie ten komunikat.Komunikat wymaga zwykle potwierdzenia ze strony użytkownika, zanim powróci do normalnego działania.
6. Litewka (ang. lite – lżejszy, okrojony)- nazwa rodzaju programów komputerowych, które są rozprowadzane bezpłatnie, lecz posiadają znacznie mniejsze, ograniczone przez producenta, możliwości niż pełna, komercyjna wersja.
Po okresie 30 dni pojawiają się reklamy,przypomnienia (o konieczności zarejestrowania się) najczęściej w formie banerów.

7. Crippleware to oprogramowanie, z którego usunięto część funkcji, zwykle jednak działające bez ograniczeń czasowych, w którym uciążliwość spowodowana brakiem ma skłonić użytkownika do zakupienia pełnej wersji.

8. Expireware (ang. to expire - wygasać) - oprogramowanie z wbudowanym momentem wygaśnięcia funkcjonowania:
Jest to predefiniowana data, liczba dni użytkowania lub liczba uruchomień programu.
9. Abandonware - oprogramowanie, którego twórca już nie sprzedaje i nie zapewnia dla niego obsługi.To również oprogramowanie, którego twórca świadomie zaprzestał rozwoju i wsparcia produktu lub wręcz porzucił prawa autorskie.W prawie wielu krajów (również w Polsce) brak takiej kategorii oprogramowania.Żaden program komputerowy nie jest tak stary, żeby wygasły jego prawa majątkowe (75 lat).Część firm już nie istnieje, a innym nie zależy na ochronie praw do tych konkretnych programów.Wiele z tych programów (zwłaszcza gier) ma wartość dla producenta przy adaptacji na nowe platformy, jak na przykład GameCube, Game Boy Advance czy też PlayStation 2, czy telefony komórkowe.
10. Registerware - oprogramowanie, które do poprawnego działania wymaga rejestracji przez Internet lub telefon.W skład tego wchodzi podanie informacji o osobie lub instytucji korzystającej z oprogramowania.
11. Shovelware (ang. to shovel – nazgarniać, nazbierać) to określenie oprogramowania dodawanego w celu dopełnienia danego nośnika dystrybucji.Stosowane jest wtedy gdy dystrybutor ma do dyspozycji pełny dysk CD lub DVD, a jego program zabiera mało miejsca. Zapełnia go wtedy innymi programami (najczęściej shareware lub freeware).Termin ten był popularny we wczesnych latach 90-tych gdy programy zajmowały niewiele miejsca, a do dyspozycji były dyski CD MB, co było ekwiwalentem dyskietek.Stosowany obecnie np. dla dystrybucji klipów wideo w różnych formatach na jednym dysku.
12. Foistware (ang. to foist – narzucać) to rodzaj licencji w której skład oprogramowania zostaje narzucony.Najczęściej jest to sprzedaż wiązana typu nowy komputer z pakietem programów, dołożowy program antywirusowy, przeglądarka internetowa z dodatkowym paskiem zadań.Licencja ta umożliwia promocję nowych produktów jak również pozbycie się starych zasobów z magazynu.

13. Careware - odmiana oprogramowania kategorii shareware, za którego nieograniczone działanie wymagane jest uiszczenie opłaty na rzecz wskazanej instytucji dobroczynnej;
synonim charityware.Przykładem takiego programu są programy PITy, ukazujące się co rok i przeznaczone do komputerowego wypełniania formularzy PIT.
14. Oprogramowanie na tej licencji może być dowolnie modyfikowane, kopiowane i dystrybuowane pod warunkiem, że licencjobiorca zapłaci autorowi symboliczną kwotę.Wielkość opłaty zależy od licencjobiorcy.
15. Greenware (ang. green – zielony, ekologiczny) to licencja oprogramowania umożliwiająca bezpłatne wykorzystywanie programu. Autor jednak odnosi się z prośbą, by w zamian zatroszczyć się o środowisko naturalne.Zaleca między innymi:korzystanie z papieru do drukarek, który będzie się dać ponownie przetworzyć,korzystanie z publicznego transportu,zaprzestanie palenia papierosów,ponowne wykorzystywanie plastikowych toreb,nie kupować produktów nieprzyjaznych dla środowiska,korzystać z rowerów w dojazdach do pracy/szkoły.
16. Guiltware (ang. guilt = wina) - odmiana oprogramowania typu freeware,Zawiera pojawiającą się regularnie wiadomość, jak długo i ciężko autor pracował nad nim, i że użytkownik powinien przesłać na konto autora jakąś sumę pieniędzy;komunikat ma wzbudzać u użytkownika poczucie winy.
17. Postcardware (lub Cardware) - rodzaj licencji oprogramowania.Używany przez autorów, którzy udostępniają swoje programy za darmo.W zamian za to oczekują, że użytkownik przyśle im kartkę pocztową (najczęściej z miejscowości, w której mieszka). Wymóg ten bywa mniej lub bardziej kategoryczny w zależności od konkretnej licencji.Pierwszym programem rozpowszechnianym jako postcardware był JPEGView Aarona Gilesa. Innym znanym przykładem jest gra Ancient Domains of Mystery, której autor kolekcjonuje kartki pocztowe z całego świata.
18. Emailware Emailware-Używany przez autorów, którzy udostępniają swoje programy za darmo.W zamian za to oczekują, że użytkownik przyśle im a.
19. Ransomware - oprogramowanie na pewnego rodzaju licencji, którego autor zgadza się na przeniesienie go do Open Source w zamian za określoną sumę pieniędzy.
20. Citeware Citeware Zezwala on na uzycie danego programu przez końcowego użytkownika dopóki jest on słuchaczem lub uczniem tej samej szkoły co autor programu.Ten rodzaj dystrybucji jest często stosowany na uniwersytetach.

Cztery podstawowe warunki licencji CC to:

Logo warunku Uznanie AutrostwaUznanie autorstwa. Wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać objęty prawem autorskim utwór oraz opracowane na jego podstawie utwory zależne pod warunkiem, że zostanie przywołane nazwisko autora pierwowzoru.
Logo warunku Użycie NiekomercyjneUżycie niekomercyjne. Wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać objęty prawem autorskim utwór oraz opracowane na jego podstawie utwory zależne jedynie do celów niekomercyjnych.
Logo warunku Na Tych Samych WarunkachNa tych samych warunkach. Wolno rozprowadzać utwory zależne jedynie na licencji identycznej do tej, na jakiej udostępniono utwór oryginalny.
Logo warunku Bez utwaorów ZależnychBez utworów zależnych. Wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać utwór jedynie w jego oryginalnej postaci – tworzenie utworów zależnych nie jest dozwolone.

Komentarze

  1. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dobry wpis. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Faktycznie jeśli chodzi o te kwestie przy oprogramowaniu to one również są ważne. Ja jestem zdania, że doskonale sprawdzają się w praktyce systemy informatyczne od https://www.connecto.pl/ i jak dla mnie jest to niezwykle ważna kwestia.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo fajny artykuł. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Chmura Internetowa

Chmura Internetowa Chmura internetowa   – pojęcie znane też, jako  chmura  obliczeniowa. Jest to rodzaj usługi, który polega na przechowywaniu danych na serwerze usługodawcy, który daje klientowi stały dostęp do jego zawartości. Dane te to najczęściej multimedia, zdjęcia filmy, ale także oprogramowanie, wirtualny sprzęt i bazy danych.  Innymi słowy chmura to taki wirtualny dysk przenośny. Możemy na niego wrzucić zdjęcia i filmy, ale nie musimy się martwić, że upadnie nam na ziemię, zepsuje się czy zapomnimy go zabrać z domu. Chmura daje nam dostęp do danych z każdego miejsca na ziemi, gdzie dociera Internet. Usługodawcy tacy jak  Google ,  Microsoft   pozwalają przesyłać do chmury dokumenty, zdjęcia filmy. Takie przechowywanie danych generuje jednak koszty – dokumenty muszą być zabezpieczone, a fizycznie też trzeba je gdzieś przechowywać i zapewnić im płynność transferu. Dlatego część usług jest płatna. Zalety chmury Dostępność z każd...

jak bezpiecznie budować wizerunek w sieci

jak bezpiecznie budować wizerunek w sieci Budowa wizerunku w sieci powinna być przede wszystkim zaplanowana. Należy wziąć pod uwagę fakt iż jest to dłuższy proces, wymagający konsekwencji w działaniu. Mówiąc o social media należy rozróżnić kategorie mediów pod względem ich przeznaczenia. Zatem będą to serwisy typowo społecznościowe, nie wnoszące nic w kwestiach zawodowych np. Nasza Klasa, społecznościowe mogące posłużyć również do kontaktów służbowych np. Facebook, społeczności kontaktowe - blogi i mikroblogi. Dużą rolę pełnią obecnie serwisy rekrutacyjne oraz portale służące wyłącznie do budowania wizerunku zawodowego oraz rekrutacji. Zdecydowana większość z nich z dużym powodzeniem może zostać wykorzystana do celów zawodowych, o ile osoba zainteresowana będzie potrafiła się nimi dobrze posłużyć. Obecnie na polskim rynku pojawiło się dużo portali społecznościowych polskich i zagranicznych, które dają możliwość nie tylko poszukiwania pracy, ale bieżącej prezentacji osoby i wyrab...