Bezpieczeństwo Haseł
Silne hasło to podstawa bezpieczeństwa internetowego. Prawda stara jak świat, a jednak do dzisiaj wiele osób popełnia podstawowe błędy. Jak ich uniknąć?
Pamiętasz kiedy ostatnio zmieniałeś hasło? Czy przypadkiem nie wymieniłeś je za stare z innego konta? Z ręką na sercu, z ilu haseł na prawdę korzystasz: 3-5? Ile razy skorzystałeś z hasła , które nawet nie ma 8 znaków? Każdy z nas popełnia podstawowe błędy dotyczące bezpieczeństwa haseł. Mamy dla was 10 wskazówek jak ich uniknąć:
- Stwórz unikatowe hasło do każdego konta i nigdy nie używaj go ponownie.
- Każde hasło powinno się składać minimalnie z 8 znaków, mały wielkich liter, cyfr oraz znaków specjalnych lub kombinacji słów, tworzących tzw. Password phrase (czyli hasło-zdanie) np.
Jakie wybrać sobie hasło?
Hasło w systemie informatycznym Wydziału Elektrycznego i Instytutu Sterowania i Elektroniki Przemysłowej musi spełniać następujące wymagania formalne:- Od 6 do 8 znaków
- Dozwolone znaki: litery alfabetu angielskiego (wielkie lub małe - jest to rozróżniane), cyfry (0-9), znaki "specjalne" (!@#$%^&*(){}[]\|:";'<>?,./).
- Wśród pierwszych sześciu znaków musi być co najmniej dwie litery (wielkie lub małe) i co najmniej jedna cyfra lub znak specjalny.
- Hasło nie może być takie samo jak identyfikator użytkownika (nawet jeśli różni się wielkimi/małymi literami), ani jego przesunięta/obrócona wersja.
- Hasło może zawierać co najwyżej dwie duże litery.
- Być łatwe do zapamiętania. Bardzo niewygodne (i niebezpieczne) jest zaglądanie do notatek za każdym razem, gdy trzeba wpisać hasło. A wpisuje się je dosyć często.
- Łatwe do wpisania. Jeżeli masz kłopoty z pisaniem na klawiaturze, to wybierz hasło, które będzie do wpisania łatwe, w ten sposób zaoszczędzisz czas i nerwy na pomyłkach.
- Znajdować się w całości w żadnym słowniku narodowym. (Jedną z metod łamania haseł jest sprawdzanie wszystkich słów ze słownika)
- Być łatwe do odgadnięcia. Nie można używać w całości m. in.: imion, pseudonimów czy nazwisk osób bliskich, numerów telefonów, numerów rejestracyjnych, itp.
- Być łatwe do podpatrzenia przy pisaniu. Złe są np. hasła składające się z kilku kolejnych na klawiaturze znaków.
- Składać się ze słowa + jedna cyfra
- Skróty (ale nie te związane z działalnością)
- Błędy ortograficzne
- Fragmenty słów
- Duże litery w środku słów (a nie na początku)
- Cyfry w środku
- itd.
Komentarze
Prześlij komentarz